Haber

ABD, Güney Kore ve Japonya, Kuzey Kore’ye karşı ‘güvenlik iş birliğini’ güçlendiriyor

ABD, Güney Kore ve Japonya, Kuzey Kore’nin “gelişmekte olan nükleer ve füze cephanelikleri” karşısında üçlü güvenlik işbirliğini güçlendirme konusunda anlaştılar.

Güney Kore’nin Kore Yarımadası Barış ve Güvenlik İşleri Özel Temsilcisi Kim Gunn, ABD’nin Kuzey Kore Özel Temsilcisi Sung Kim ve Japonya Dışişleri Bakanlığı Asya ve Okyanusya İşleri Bürosu Genel Müdürü Takehiro Funakoshi, Jakarta’daki ABD Büyükelçiliği’nde bir araya geldi.

ABD’nin Kuzey Kore Özel Temsilcisi Kim, görüşmede yaptığı konuşmada, Kuzey Kore’nin bu yılki füze denemelerinin “bölgedeki en ciddi güvenlik sorunlarından birini temsil ettiğini” söyledi.

Kuzey Kore’nin füze denemelerini “küresel bir sorun” olarak nitelendiren Sung Kim, uluslararası toplumu bu ülkeden kaynaklanan zorluklara karşı tek ses olmaya davet etti.

Toplantı, Kuzey Kore’nin “gelişmekte olan nükleer ve füze cephanelikleri” karşısında üç ülke arasındaki güvenlik işbirliğini güçlendirmeyi kabul etti.

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı temsilcileri, görüşmeye ilişkin yaptıkları açıklamada, “Kuzey Kore’nin nükleer ve füze programlarını engelleme çabalarını ve yaptırımları siber faaliyetler ve diğer yollarla atlatmaya yönelik girişimlerini iki katına çıkarma” konusunda mutabık kaldıklarını söyledi.

Kuzey Kore’nin füze testleri

Bu yıl onlarca füze fırlatan Kuzey Kore, kıtalararası balistik füze sistemleri ve orta menzilli füzeler de dahil olmak üzere birçok deneme gerçekleştirdi.

Kuzey Kore, bölgede ABD ve Güney Kore’nin ortak askeri tatbikatlarının artmasına karşı kısa menzilli füze denemeleri de yaptı ve bu tatbikatlara tepki gösterdi.

Güney Koreli yetkililer, 2017’den beri Kuzey Kore’nin yakında ilk nükleer denemesini yapabileceğini öne sürüyor.

5 Aralık’ta Kuzey Kore ordusu, Güney Kore’nin doğu ve batı yakasındaki deniz uçlarına yakın “tampon bölgelere” 130’dan fazla mermi ateşledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu