Haber

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, İsrail ile Suudi Arabistan arasındaki normalleşme sürecinin aşamalarını açıkladı

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, İsrail ile Suudi Arabistan arasındaki normalleşmeye giden yolda birçok unsurun masada olduğunu ancak daha gidilecek uzun bir yol olduğunu açıkladı.

Sullivan, Biden’la birlikte G20 Zirvesi’ne katılmak üzere Hindistan’a gittiği uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin İsrail ile Suudi Arabistan arasındaki normalleşme sürecinin hangi aşamada olduğunu sorması üzerine Sullivan, “Normalleşmeye giden yolun birçok unsuru masada. Resmi bir çerçevemiz yok. Belirlenmiş ve belirlenmiş makalelerimiz yok.” İmzaya hazırız. Hala yapılması gereken çok iş var ve biz de bunların üzerinde çalışıyoruz.” Cevap verdi.

Sullivan bu görüşmeleri “yapıcı” olarak nitelendirdi.

Biden ve Xi geçen yılki G20 Zirvesinden bu yana bir araya gelmiyor

Bir başka gazeteci, ABD Başkanı Joe Biden ile Çinli mevkidaşı Xi Jinping’in geçen yıl Kasım ayında Endonezya’nın Bali Adası’nda düzenlenen G20 Zirvesi’nden bu yana telefonda konuşmadıkları yönündeki haberin doğru olup olmadığını sordu.

Sullivan bu haberleri doğruladı ancak Çin ile bakanlar düzeyinde iletişimlerini sürdürdüklerini kaydetti.

Başbakan Li Jiang’ın bu hafta sonu Hindistan’da düzenlenecek G20 Zirvesi’ne Çin adına katılacağını belirten Sullivan, “Biden’ın şu anda Li ile görüşme planı yok.” söz konusu.

nazilliajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu