Haber

Yüzyılın felaketinin 9’uncu ayında depremzedeler geleceğe umutla bakıyor

Yüzyılın felaketinin 9’uncu ayında depremzedeler geleceğe umutla bakıyor

HATAY – Asrın felaketinin 9’uncu ayında, afet mağduru Hataylılar geleceğe umutla bakıyor.

Kahramanmaraş merkezli depremden en çok etkilenen Hatay’da hasarlı binaların yıkımı ve enkaz kaldırma çalışmalarının büyük bölümü tamamlandı. Yüzyılın felaketinin 9’uncu ayında TOKİ’nin harabeye dönen Hatay’da ihale ettiği ve ihale aşamasında olan konut sayısı 34 bin 793’e ulaştı. TOKİ bölgeye 73 bin 710 afet evi üretmeyi planlıyor. Hatay Valiliği koordinasyonunda AFAD tarafından il genelinde binlerce iş yeri yıkılan esnaf, prefabrik çarşılarda ticari hayatlarına yeniden başladı. Enkazların kaldırıldığını ve afet konutlarının inşa edildiğini gören vatandaşlar geleceğe umutla bakıyor.

“Şehrin yeniden ayağa kalkacağına dair umudumuz var”

Deprem pazarında yeniden hayata tutunduğunu belirten Tünay Kutlu, “Devletimizin hayata umutla tutunmamız için bize kurduğu pazarda çok güzel yaşamaya devam ediyoruz. Hatta şehrin düzelmesi umuduyla. Enkazın kaldırılmasıyla yeniden ayağa kalkmak bizim için umut verici. Çünkü bu şehirden ayrılmak istemiyoruz.” .

“Devletimiz sayesinde Antakya’mızı yeniden inşa edeceğiz”

Umudunu hiçbir zaman kaybetmediğinin ve Antakya’dan ayrılmayacağının altını çizen Sami Altınöz, “Umudun olduğu yerde hayat vardır. Devletimiz sayesinde Antakya’nın yeniden inşası için elimizden geleni yapacağız. Yaralarımız iyileşiyor, iyileşecek.” İyileşti. Antakyalı insanımızın yüzde 40’ı başka şehirlere taşındı.” “Gittiler. Evler yapılıp insanlarımız döndükten sonra Antakya eski günlerine dönecek” dedi.

“Bu çarşının yapılmış olması ve insanların dükkânlarının anahtarına sahip olması ve açabilmesi harika.”

Devletimizin yaptırdığı çarşıların çok iyi olduğunu belirten Cahit Güler, “Depremde iki dükkanım yıkıldı. Birkaç ay sonra bu çarşıdaki yerimizi açtık. Hataylılar biz kaybedersek umudunu kaybetmesin” dedi. İnşallah biz de bitireceğiz. Bu çarşının yapılması, insanların dükkânlarının anahtarına sahip olması, dükkânları açması çok güzel bir şey.” .

haber-keskin.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu